Как да изберем правилните акции?
Проучването на акции е много като пазаруване на кола. Можете да вземете решение единствено въз основа на технически спецификации, но също така е важно да вземете предвид как се чувства пътуването на пътя, репутацията на производителя и дали цветът на интериора ще прикрие кучешката козина. Инвеститорите имат име за този тип проучване на акциите: фундаментален анализ. Какво означава това: Разглеждане на редица фактори – като финансови показатели на компанията, лидерски екип и конкуренция – за да оцените акциите и да решите дали заслужават място за паркиране във вашето портфолио.
- Съберете вашите материали за проучване на запасите
Започнете с преглед на финансовите показатели на компанията. Това се нарича количествено изследване и започва със събиране на няколко документа, които компаниите трябва да подадат в Комисията за ценни книжа и борси на САЩ: Формуляр 10-K: Годишен отчет, който включва ключови финансови отчети, които са били независимо одитирани. Тук можете да прегледате баланса на компанията, нейните източници на приходи и как тя борави с парите си, както и нейните приходи и разходи. Формуляр 10-Q: Тримесечна актуализация на операциите и финансовите резултати. Кратко време? Ще намерите акценти от горните документи и важни финансови коефициенти на уебсайта на вашата брокерска фирма или на големите уебсайтове за финансови новини. Тази информация ще ви помогне да сравните представянето на една компания с други кандидати за вашите инвестиционни долари.
2. Фокусирайте се върху детайлите.
Приходи:
Това е сумата пари, която една компания е внесла през определения период. Това е първото нещо, което ще видите в отчета за доходите, поради което често се нарича „горната линия“. Понякога приходите се разделят на „оперативни приходи“ и „неоперативни приходи“. Оперативните приходи са най-показателни, защото се генерират от основния бизнес на компанията. Неоперативните приходи често идват от еднократни бизнес дейности, като например продажба на актив.
Нетен доход:
Тази цифра на „долната линия“ - наречена така, защото е посочена в края на отчета за доходите - е общата сума пари, която една компания е направила, след като оперативните разходи, данъците и амортизацията са извадени от приходите. Приходите са еквивалент на вашата брутна заплата, а нетният доход е сравним с това, което остава, след като сте платили данъци и разходи за живот.
Печалба и печалба на акция:
Когато разделите печалбите на броя акции, налични за търгуване, получавате печалба на акция. Това число показва рентабилността на компанията на база на акция, което улеснява сравнението с други компании. Когато видите печалба на акция, последвана от „(ttm)“, което се отнася до „следващите дванадесет месеца“. Печалбата далеч не е перфектно финансово измерване, защото не ви казва как - или колко ефективно - компанията използва своя капитал. Някои компании вземат тези приходи и ги реинвестират в бизнеса. Други ги изплащат на акционерите под формата на дивиденти.
Съотношение цена-печалба:
Разделянето на текущата цена на акциите на компанията на нейната печалба на акция - обикновено през последните 12 месеца - ви дава последното съотношение P/E на компанията. Разделянето на цената на акциите на прогнозираните печалби от анализаторите на Wall Street ви дава форуърд P/E. Тази мярка за стойността на акциите ви казва колко инвеститорите са готови да платят, за да получат 1 долар от текущите печалби на компанията. Имайте предвид, че съотношението P/E се извлича от потенциално погрешното изчисление на печалбата на акция, а оценките на анализаторите са известни като краткосрочни. Следователно това не е надежден самостоятелен показател.
Възвръщаемост на собствения капитал (ROE) и възвръщаемост на активите (ROA): Възвръщаемостта на собствения капитал разкрива, в процентно изражение, колко печалба генерира една компания с всеки долар, който акционерите са инвестирали. Собственият капитал е акционерен капитал. Възвръщаемостта на активите показва какъв процент от печалбите си компанията генерира с всеки долар от своите активи. Всяка от тях се получава от разделянето на годишния нетен доход на компанията на една от тези мерки. Тези проценти също ви казват нещо за това колко ефективна е компанията в генерирането на печалби. Тук отново, пазете се от проблеми. Една компания може изкуствено да увеличи възвръщаемостта на собствения капитал, като изкупува обратно акции, за да намали знаменателя на собствения капитал. По същия начин, поемането на повече дълг - да речем, заеми за увеличаване на инвентара или финансиране на имущество - увеличава сумата в активите, използвана за изчисляване на възвръщаемостта на активите.
3. Обърнете се към качествени изследвания:
Ако количественото изследване разкрива черно-бялото финансово състояние на историята на една компания, качественото изследване предоставя детайлите в техния цвят, които ви дават по-вярна картина на нейните операции и перспективи. Уорън Бъфет е казал: „Купете компания, защото искате да я притежавате, а не защото искате акциите да се покачат. Това е така, защото когато купувате акции, вие купувате личен дял в бизнес.
4. Поставете вашето изследване в контекст:
Както можете да видите, има безкрайни показатели и съотношения, които инвеститорите могат да използват, за да оценят общото финансово здраве на компанията и да изчислят присъщата стойност на нейните акции. Но разглеждането само на приходите или приходите на компанията от една година или най-новите решения на мениджърския екип рисува непълна картина. Преди да закупите каквито и да е акции, искате да изградите добре информиран разказ за компанията и кои фактори я правят достойна за дългосрочно партньорство. И за да направите това, контекстът е ключов. За дългосрочен контекст отдръпнете обектива на вашето изследване, за да разгледате исторически данни. Това ще ви даде представа за устойчивостта на компанията през трудни времена, реакциите на предизвикателствата и способността да подобрявате нейното представяне и да предоставяте стойност за акционерите във времето. След това погледнете как компанията се вписва в голямата картина, като сравните числата и ключовите съотношения по-горе със средните за индустрията и други компании в същия или подобен бизнес.